Od raptem kilku dni w pasie tuż obok granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, którym dotknięto aż 183 miejsc, a zatem pewną część rejonów województwa podlaskiego i lubelskiego. Wprowadzony został na 30 dni na mocy nakazu prezydenta wniesionego na deklaracje rządu. Gabinet Morawieckiego Mateusza wyjaśnił naniesienie stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią a także poczynaniami reżimu Łukaszenki Aleksandra, prowadzącego "hybrydową wojnę", w której wykorzystywani są migranci. Według polskiego rządu migranci są przywożeni na granice przez służby reżimu białoruskiego. Pośród nich znajduje się grupa, która od już kilku tygodni obozuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

Prócz tego rząd sygnalizował też zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których w niewielkiej odległości od granicy z Polską ćwiczyć będzie około 200tys. żołnierzy rosyjskich i białoruskich. W oparciu o konstytucję, stan wyjątkowy można urzeczywistnić, gdy w sytuacji istotnych niebezpieczeństw środki konstytucyjne nie są wystarczające. Jednak ustalenie prezydenta o naniesienie stanu wyjątkowego może wycofać Sejm, dlatego też już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy politycznych opozycji zwrócił się też szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynator specjalnych służb Kamiński Mariusz, który mówił o elementach zagrożenia swobody naszego kraju i integralności granic naszego kraju. Oznajmił także, iż białoruskie państwo nadzorowane aktualnie przez reżim Łukaszenki, organizuje wielką operację międzynarodową migracyjnej turystyki. Dodatkowo podkreślił, że reżim białoruski uruchomił jakiś czas temu połączenia z Libanem. Z kolei Tomasz Siemoniak, poseł KO podał do ogólnej wiadomości, iż w imieniu klubu KO składa wniosek dotyczący uchylenia rozporządzenia prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Podkreślił, że w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma informacji o tym, że aktualne zagrożenie nie może być wycofane z wykorzystaniem istniejących już środków. Koniec końców Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego obok granicy z Białorusią.

Tagi: Wiadomości

Brak komentarzy

Zostaw komentarz